2016. december 31., szombat

Teszt: M46 "Kis-Púpus"

Boldog új évet kívánok mindenkinek, sziasztok!

Ebben az évben az utolsó bejegyzésnek szánom ezt, melyben egy kb. 12 éves modellt fogok tesztelni.

A modellt készítette a Ganz Mávag VM15 csapat.
Eredeti modell: v63106,MÁV M46 2001 (2004).
Átfestés: Oscar62 (2014)
Fények binre módosítása: Benyek

M46 a pécsi fűtőház fordítókorongján
Tehát egy kis történelem: a mozdonyt az egyre nagyobb dízelesítés hívta életre a Ganz-MÁVAG gyárban a MÁV megrendelésére az 1960-as években, 1962-ben gördült két az első két prototípus a gyár kapuján. Ezt a gépet univerzálisra tervezték, ám a rossz üzemkészségük miatt a MÁV végleg
kivonta az utolsó darabot is 1981-ben. Az első két mozdony a Lenin Kohászati művekben dolgozott a '80-as évek közepéig. Ma az egyetlen példány eredeti színtervében fakul a Vasúttörténeti parkban. Összesen hét darab mozdony készült el.

Szintén Pécs, csak már OR-ben
A modellre rátérve azt lehet mondani, hogy elmegy, nem túl részletes, de ezt nézzük el. Az átfestés rendben van, a kabin sajnos csak egy fotó, és semmi nem mozog benne, a hangja kísértetiesen hasonlít a Púposéra, de ez annak is köszönhető, hogy szinte ugyan az a két mozdony,

A modell letölthető az MSTSHUNGARY oldalról, ahogy a kabin, és a hangok is is.

A vezetőállás
    Ricsi

2016. december 28., szerda

Teszt: "Nagy BoBo" pack

Szép estét!

Nos mostanság a vm15.hu folyamatosan "túrja elő" régi modelleket, átfestéseket. A tegnapi napon került újra kiadásra a MOL 2 darab A25-ös "Nagy BoBo" iprai mozdonya két különböző pályaszámmal, és átfestéssel. Az szerzők pedig: Zuhi, és V63 106, akik remek munkát adtak a felhasználóknak.

A gépekenek nincs egyedi vezetőállásuk, mivel "Classik BoBo" vezetőállásuk van, és a motor hangja is viszonylag halk, valamint apró hiányosság a modellen a visszapillantó hiánya, viszont cserébe animált ablaktörlőket kapunk.

Képek:





Ricsi

2016. december 27., kedd

Karácsonyi ajándékok

Sziasztok!

Retro gyorsvonati pack
(kép: mstshungary)
A tegnapi nap volt az utolsó karácsonyi nap idén, és ezen nap alkalmából az MSTSHUNGARY csapata kiadott egy rakat gépet, és kocsit. A gépek listája: 431 060, 431 090, 431 100, 431 221, 431
294, 432 373, V43 1330 (retro). Kocsik: Retro gyorsvonati pack, Győri gyorsvonati pack, Nosztalgia kocsi pack.

A Szilik nagy részét Bíró Márk festette, kivéve a retro Szilit, mivel az Sipos Benedek keze munkáját dicséri, a kocsikra az átfestéseket V43 1018 kreálta.

Kép: Vágóhíd
Plusz még Vágóhíd jóvoltából kiadásra került a 090-es Szili havas, és sima festéssel, valamint 323-as hörgő régi, és új pályaszámmal.

A gépek, és kocsik elérhetőek a www.mstshungary,hu weboldalról.

További szép napot kívánok!

Ricsi

2016. december 25., vasárnap

Gigantok beüzemelése OpenRails alatt

Sziasztok!

Most újra itt vagyok egy beüzemeléses bejegyzéssel, de erről már régebben csináltam videót, szóval lássuk! Jó szórakozást!

Ricsi

Szilik beüzemelése OpenRails alatt

Szevasztok!

Egy olyan dologhoz érkeztünk, ami egyszerű, mégis sok helyen (általában videkóban) látom, hogy nem megfelelően, vagy hiányosan történik, mint a címből kiderül: Szilit fogunk beüzemelni.

1. lépés: A [P] megnyomásával felengedjük az áramszedőt (shift+[P] a másik szedő).
2. lépés: Az áramszedő felengedése után bekapcsoljuk a főmegszakítót az shift+[X]-el (nem homokolni fog, csak nincs megoldva a fizikája).
3. lépés: A pisszegő bekapcsolása shift+[B] (ez egyébként a fokozatkopcsoló olajkeringetőjének a légmotorja).
4. lépés: Irány kiválasztása [W] / [S].
5. lépés: Fényszórók felkapcsolása 2x [H].
6. lépés: Fékek kiengedése: [É] és [Ő] nyomva tartása, amíg a fékek ki nem engednek.
7. lépés: Szellőzők bekapcsolása a [V] billentyűvel.
8. lépés: A szellőzők felfutása után a [D] billentyűvel adhatunk fokozatokat először lassan óvatosan, aztán lehet agresszívabban.
Ez egy V43 3xxx "Cirmos" vezetőállása, de itt is ugyan azok a teendők
Remélem hasznos volt ez a kis egyszerű leírás, jó játékot, és boldog karácsonyt!

Ricsi

Teszt: M42-001 "Szörnyella"

Boldog karácsonyt mindenkinek!

Nos tehát a mai nap hajnalán a vm15.hu-n kiadásra került egy 10 éves modellre egy M42-001 átfestés MÁV-os színtervvel, az átfestést ZUHI követte el.

Egy kis történelemmel indítanák: a MÁV le akarta váltani a '90-es évek elején az elöregedett M44-es mozdonyokat egy hasonló teljesítményű, de a kor követelményeinek megfelelő mozdonyra, a megrendelést a Ganz-Hunslet Rt. kapta. A mozdony sok szerkezeti egységében azonos a V46-os "Szöcskével", ez volt a vasúttársaság egyik követelménye. A gép nehéz tolatómozdony, jó konstrukció, sajnos sorozatgyártásra nem került sor a MÁV pénzügyi helyzete miatt. Az egyetlen mozdonyt a GySEV üzemelteti 2001 óta Sopronban. Az érdekesség az, hogy az utolsó magyar gyártmányú mozdony 1994-es gyártási idejével.

A "Szörnyella"
És akkor térjünk át a játékra, mert hát végül is az a lényeg. Az átfestés mondhatni tökéletes, vagy legalábbis én személy szerint nem találtam rajta hibát. A hangok is rendben vannak, viszont a vezetőállással vannak problémák ránézésre szépen modellezett 2D-s kabin, de(!) egyetlen egy kezelőszerv nem
animált, így tehát kicsit illúzióromboló. A modell külsején az egyetlen plusz animált alkatrész az ablaktörlők, aminek -lássuk be- ebben a szimulátorban semmi értelme nincs.

Köszönöm a figyelmet!

Ricsi
Az ablaktörlő

Az ominózus vezetőállás

2016. december 23., péntek

Alapok: MSTS mapparendszere

Szervusztok!

A mai nap első bejegyzése szintén a kezdőket fogja segíteni, ugyan is egy nagyon alapdolgot fogok most leírni, aminek az ismerete nélkül szinte lehetetlen modolni a játékot. Nos akkor hát vágjunk bele!

Ott kezdődik a dolog, hogy van nekünk egy fő mappánk: Train Simulator, melyben nyilvánvalóan vannak még mappák, ezek közül azokat fogjuk átvenni most, amelyek a mozdonyok, pályák berakásakor fontosak, és nélkülözhetetlenek. Egyszerű a dolog, a pályák a "ROUTES" mappában találhatóak, és a pálya mappájában van az "ACTIVITIES" mappa, amelybe a pályához tartozó feladatok -actokat- lehet rakni. Valamint  a pálya mappáján belül vannak egyéb, a felhasználónak kevésbé fontos mappák.

A következő mappacsoport a főmappán belül a "TRAINS" mappa, amely még két mappát tartalmaz. Az egyik mappa: "CONSISTS", ebben a mappában találhatóak a különböző vonatok összeállításai. A másik mappa pedig: a "TRAINSET", melyben vannak a mozdonyok, és kocsik. A különböző gördülőjárművek külön mappákban vannak, mint például a Szilik is egy mappába vannak, vagy a Gigantok. Egyébként ajánlott a gépeket, kocsikat az MSTSHUNGARY járműlistája alapján telepíteni, vagy másolni.

Köszöntem a figyelmet!

Ricsi

2016. december 22., csütörtök

Történelem: Microsoft Train Simulator

Sziasztok!

Akkor kicsit beleássuk magunkat most az MSTS történetébe, és létezésébe.

Sokunk kedvenc játék 2001-ben került kiadásra a Microsoft által. A játék már akkor nagy sikernek örvendett, hiszen a maga korában egyedülálló látványt, és szimulációt adott az átlagfelhasználók kezébe, majd a számítógépükre, és ezzel kielégítve a világ szinte összes vasútrajongójának vágyait PC-s vonatszimulátorok terén.

A játék második részét 2009-ben akarták nyilvánosságra hozni, de sajnos a gazdasági válság keresztülhúzta a Microsoft számításait, és feloszlatta a játékszoftvert fejlesztő csapatot, akiknek egy része egy új vonatszimulátor projektbe kezdett: ez lett a Rail Simulator. Viszont az MSTS nyíltságának köszönheti, hogy manapság is rengetegen használják különböző kiegészítőkkel. Bár a játék manapság már elvaltnak számít, és rengeteg hibája van, ami néha bele tud rondítani a játékélménybe, de mit várunk egy lassan 16 éves programtól.

Pár éve megjelent egy nyílt forráskódú program, az OpenRails (OR), amely az alap MSTS futtatja javított grafikával, és fizikával, de ami legfontosabb, hogy folyamatosan fejlesztik, és egyre nagyobb
játékélményt nyújt a felhasználóknak, bár még van elég súlyos gyermekbetegségei a programnak. Lassacskán a magyar kiadások terén már nem is adnak ki a modellezők, átfestők MSTS kompatibilis szerzeményeket, inkább már ők is az OR-t támogatják, és részesítik előnybe.

Szerintem jogosan írhatom, hogy a magyarok a világ egyik, ha nem a legjobb minőségű kiegészítőit kreálják a játékhoz, és ami a legfontosabb tényező, hogy ezt mind INGYEN teszik, és ezért nagy köszönet jár nekik, hogy a szabadidejükben ingyen csinálják ezt a munkát!
Budapest-Nyugati Pályaudvar az Alföld 7 pályán

A legnagyobb magyar MSTS pálya az Alföld 7, melynek építése 2007-ben indult meg Rőfi Ákos jóvoltából, aki a mai napig a pálya fő építője. A másik jó minőségű, és hangulatos pálya a Dél-Dunántúl 2 (DDu2), amely sajnos nincs teljesen objektumozva (csak a Pécs-Dombóvár, és Pécs-
Pécs a DDu2 pályán
Villány Magyarbóly szakasz van kidekorálva). Fontos még a megemlíteni a valós magyar pályák közül a BPHh (Budapest - Hegyeshalom) pályát, és a Dél-Balaton pályát. Van egy pár villamospálya is, például az egykori szombathelyi villamos.

Fiktív magyar pályából még több van, mint például a Szomszédok, vagy a Jászkisér - Nagybereg, és az Alpok hegyivasút, és végül a Nova-tó, talán ezek a legismertebbek.

Remélem jól szórakoztatok, jó éjszakát!

Ricsi

Ne legyünk szomorúak, még volt vissza 14 km...


Szlengek, rövidítések, idegen szavak

Sziasztok!

Ez a bejegyzés főként a kezdők megsegítésére íródott, akik esetleg egy-két szleng, vagy rövidítés miatt nem értenek leírásokat, stb...

MSTS: Microsoft Train Simulator (maga az alap játék)
Consist: Szerelvény, vonatösszeállítás (.con)
TS: Train Simulator
OR: OpenRails (MSTS-hez kiegészítő program, amely jobb minőségibben, fejlettebben futtatja a játékot)
EC, IC: EuroCity, InterCity (vonatnemek)
Kannás vonat: Tartályvonat
Dobozvonat: Konténervonat
Path fájl: Útvonal, ebben van tárolva a kezdő, és a végpont közötti útvonal (.pat fájl)
Act: Activity, feladat
Conbuilder: Szerelvény-összeállító program
Route: Pálya
Fth: Fűtőház
Repaint: Újrafestés, átfestés. (Textúrafotók modellre illesztése)
Multi: Multiplayer, többjátékos mód. (Csak OR alatt.)
Cab, cabview: Vezetőállás, kabinnézet (.cvf)
Sound: Hang (.sms)
Mh.: Megállóhely
Psz.: Pályaszám
VFK.: Villamos Fűtőkocsi
UIC kábel: Viszonylag modern távvézérlési kábel
Ex.: Expressz

További nem értett szavak, kifejezések jöhetnek hozzászólásban ;)

Ricsi

Legnagyobb magyar MSTS/OR-el foglakozó weboldalak

Szép estét!

Az első tényleges bejegyzés következik, melyben bemutatom nektek a legnagyobb MSTS-el, és OR-el foglakozó oldalakat.

Mondhatni, hogy talán a legnagyobb magyar oldal rengeteg hasznos információval, és letöltéssel (főként átfestések, feladatok, és pályák). Jelenleg a legnagyobb magyar pálya, az Alföld 7 is innen érhető el. Regisztrációköteles.
2. VM-15
Szintén egy nagyon hasznos oldal (minő váratlan fordulat), amelynek a főszerkesztője ZaZa, aki az egyik legismertebb magyar modellező. Sok hasznos kiegészítő programot, és leírást találunk, valamint modelleket, átfestéseket, és innen érhető el a magyar MSTS fórum. Regisztrációköteles.

Eme honlapon az MSTS-hez alkalmazott alap magyar kiegészítők, átfestések, hangok, kabinok találhatóak meg (pl.: ActHU csomagok, MÁV hangok). Itt található meg több ismert magyar átfestő, és modellező munkája. Sajnos jelenleg az oldal problémákkal küszködik, ezért a letöltések nem működnek. Regisztrációköteles.

Viszonylag kisebb weboldalról beszélhetünk, viszont itt található meg az egyik leghangulatosabb magyar fantáziapálya, valamint rengeteg, a pálya készítője által készített átfestés, és objektum. (Megjegyzem: itt van az egyik átfesét, ami az Én textfotóimból készült: MÁV Ypl7.)

Ezen az oldalon találjuk meg hazánk egyik legjobb minőségű átfestéseit, és OpenRails modelljeit. Sajnos az oldal kissé átláthatatlan, de ezt a hiányosságot pótolja a feltöltött tartalom minősége.

Elérkeztünk egy olyan portálhoz, amely konkrétan csak egyetlen típusú mozdonnyal foglalkozik (de azzal nagyon komolyan), ez pedig a V63 "Gigant". itt a legújabb modellhez megtalálhatjuk az összes hazai Gigant átfestését régi pályaszámmal, valamint a hozzájuk tartozó vezetőállásokat, és hangokat.

Az utolsó oldal is szintén egyetlen típussal foglakozik: a 415-ös STADLER Flirt motorvonatokkal. Konkrétan ugyan az a rendszer van itt is, mint a V63 fűtőháznál, szintén minőségi munkával (átfestések, modellek, kijelzők, leírások, hagok, kabinok, stb...).

Köszönöm a figyelmet!

Ricsi

Valami új kezdődik...

Sziasztok!

Ricsi vagyok, körülbelül 2010 óta foglalkozom a Microsoft Train Simulator, és az OpenRails programokkal viszonylag aktívan. Eddig az alkotómunkákat textúrafotókkal segítettem. Jelenleg Magyarország 2. legnagyobb MSTS-el foglakozó Facebook csoportjának egyik adminisztrátora vagyok.

Eme blog létráhozást azzal indoklom, hogy olyan weboldalt/blogot nem láttam a magyar palettán, ami összefogná a hazai MSTS közösséget, és a friss kiadásokat tesztelné, és teljes mértékben segíteni a kezdőket, valamint különböző vitákat, híreket leírná.

A jövőben, ha jól alakulnak a dolgok, akkor indulni fog Facebook oldal is, valamint YouTube csatorna.

Köszönöm, hogy tiszteletedet tetted a blogon, további jó szórakozást kívánok!

Ricsi